неделя, 25 декември 2016 г.

КОЛЕДЕН ЩОЛЕН / Stollen

    КОЛЕДЕН ЩОЛЕН









България е част от Европа и част от света и това много ярко започва да личи по празници, когато в магазините, редом с типичните наши празнични изделия се наредят и такива, характерни за други нации и обичаи...
Коледен щолен - вероятно много от вас са го виждали в големите супермаркети и са се питали - какво е това и какво е общото му с Рождественските дни. Всъщност щоленът си е традиционен коледен хляб, който първоначално е бил забъркан в Дрезден - град, известен освен с уникалната си архитектура и Цвингера, но и със сладкарските си специалитети. 



Може би трябва да отидете на място в Дрезден и да седнете в една от най-прочутите сладкарници, в старата централна част, точно между църквата Хофкирше и операта Семпер. Там ще ви поднесат christstollen, или както е известен в оригинал – striezel.
Този вкусен немски сладкиш датира от началото на 15 век, като в края на столетието вече се е превърнал в официален коледен сладкиш на саксонската монархия, чиято столица е Дрезден. Всъщност щоленът се доближава доста до традиционния за страната ни великденски козунак - с различни разновидности, но и базови продукти: мая, брашно, захар, масло...всичко останало е по ваш вкус!
През вековете щоленът изживява истинска революция, докато стигне до сегашния си вид. От сладък и клисав хляб, който лесно се е втвърдявал и е губел вкусови качества заради факта, че се е приготвял с олио, сега това е истински деликатес със захаросани плодове, стафиди. Приготвя се с масло и според историята на маслото се дължи и пробивът на саксонската монархия, която успява да си издейства разрешение от папския двор да се приготвят ястия с масло, без да се плаща данък. Договорът с Ватикана е известен, като „Масленият декрет".



Рецептите за щолен са безбройни, но най-важното, за да се получи добър и вкусен коледен хляб, е да има много масло и мляко, а захарта да е в минимално количество. Идеята е сладостта да се допълни с всевъзможни захаросани и сушени плодове, от ядките (най-вече бадеми). Предлагам ви маята вариация на тема ЩОЛЕН. 


    Необходими продукти:

  • 1 пакет мая
  • 1 и 1/4 ч.ч. (250 мл) прясно мляко
  • 500 г брашно
  • 3/4 ч.ч. (150 г) захар
  • 2 праха ванилия
  • кората от 1 лимон
  • кората на един портокал
  • щипка сол
  • 1 ч.л. (5 г) индийско орехче
  • 250 г масло
  • 50-60 г желирани или коктейлни череши
  • 300 г микс от сурови ядки и сушени плодове +стафиди
  • ром
  • пудра захар

Начин на приготвяне



Маята се размива в леко затопленото прясно мляко, добавя се 1 ч.л. захар и сместа се оставя да престои на топло около 15 минути. Брашното се пресява, разбърква се със захарта, ванилиите, настърганата лимонова и портокалова кора, солта и настърганото индийско орехче. 200 г от маслото се разтопява. Към брашното се добавя втасалата мая. Топейки ръцете си в разтопеното, но не горещо масло, се замесва гладко тесто, което се оставя да втаса на топло около 1 час. Желираните череши се прибавят заедно със сушените плодове и ядките, които предварително са накиснати в ром и вода и са оцедени добре. Омесва се меко тесто и се оставя да втаса на топло за час. 




Оформя се на руло и се слага в продълговата форма за печене (тази доза е за 2 средно големи форми), покрита с алуминиево фолио, намазано с масло и поръсено с брашно. 




Оставя се да втаса още около 45 минути, след което се пече на 180 C около 1 час. Ако започне да загаря отгоре, се покрива с фолио и се температурата се намалява. С дървен шиш се пробва дали сладкишът е добре опечен. Изважда се от фурната и веднага се намазва с разтопеното останало масло и се поръсва с пудра захар от всички страни. Сладкишът трябва да изстива върху решетка цяла нощ. На другия ден се увива в прозрачно фолио и се оставя на сухо място. Трайността на щолена е 3 месеца.





 


Няма коментари:

Публикуване на коментар